Rynek IT jest, delikatnie mówiąc, dość dynamiczny i bardzo nieprzewidywalny. Jeszcze w 2022 roku obserwowaliśmy boom na rynku pracy w sektorze IT. Z kolei już rok 2023 rozpoczął się falą zwolnień u światowych gigantów technologicznych. Jednocześnie był to rok szalejącej inflacji oraz intensywnego rozwoju sztucznej inteligencji. Zdecydowanie był to wymagający czas zarówno dla kandydatów, jak i dla rekruterów IT.
Jaki jest 2024? Zapytaliśmy naszych rekruterów o wyzwania, z którymi aktualnie się mierzą. Te całkiem przyziemne problemy są odbiciem globalnych zawirowań na rynku IT.
🔄
Szybkość zmian technologicznych.
Rekruterzy w branży IT muszą być na bieżąco z najnowszymi trendami i technologiami, aby zrozumieć potrzeby firm i dotrzeć do kandydatów, którzy potrafią je zaspokoić. Wymaga to stałego podnoszenia własnych kwalifikacji.
🕐
Wydłużający się proces rekrutacyjny.
Mimo dynamicznych zmian w branży, sam proces rekrutacji często nie należy do najkrótszych. Zdarza się, że znalezienie idealnego kandydata to dopiero początek drogi. Dlaczego tak się dzieje? Firmy często angażują wiele osób decyzyjnych, co opóźnia finalizację zatrudnienia. Czasami ostateczna decyzja musi być podjęta przez kilka osób, co dodatkowo wydłuża proces.
🛠
Brak kandydatów o odpowiednich umiejętnościach.
Wysoki popyt na specjalistów IT często prowadzi do braku kandydatów o odpowiednich umiejętnościach, zwłaszcza w obszarach nowych i zaawansowanych technologii. Problemem jest też pozyskanie tych najbardziej doświadczonych specjalistów IT. Z drugiej strony, obecnie mamy rynek pracodawcy, co powoduje, że na jedno ogłoszenie spływa wiele aplikacji, a znalezienie idealnego kandydata może być czasochłonne.
🏆
Konkurencja pomiędzy pracodawcami
Firmy rywalizują o tych samych, najlepszych kandydatów, co często prowadzi do długich negocjacji dot. wynagrodzeń i benefitów.
📋
Sprawdzanie wiedzy i umiejętności.
Przeprowadzanie wywiadów technicznych jest wyzwaniem, ponieważ wymaga znajomości specyfik technologii i umiejętności oceny kompetencji kandydatów. Dodatkowo, kandydaci często zniechęcają się do rekrutacji z powodu testów kompetencyjnych. Zdarza się, że kandydaci rezygnują z rozwiązywania zadań domowych oraz live codingu, który trudno im pogodzić z obecną pracą.
💼
Przekonanie kandydata do przyjęcia oferty.
Sporym wyzwaniem okazuje się zaprezentowanie projektu kandydatowi. Dlaczego? Zdarza się, że rekruter boryka się z niepełną informacją odnośnie projektu (np. gdy jest on na bardzo wczesnym etapie). W takich przypadku ma więcej trudności w odpowiednim zaprezentowaniu projektu i przekonaniu kandydata do udziału w rekrutacji. Nie ułatwia mu także nieprzewidywalna sytuacja gospodarcza, przez co specjaliści są mniej skłonni do zmiany pracy niż jeszcze rok temu.
🤔
Kandydat nie zawsze umie, to co twierdzi, że umie.
CV to bardzo ważny element budowania swojego wizerunku. Czasami kandydaci nieco koloryzują swoje doświadczenie (zdarza się to nie tylko w IT).
👻
Znikający kandydat.
Tzw. ghosting to dość częste zjawisko wśród kandydatów IT. Jednego dnia kandydat jest w procesie rekrutacyjnym, a drugiego znika. Powód? Jest ich wiele, jak choćby wspomniany przedłużający się proces rekrutacyjny, ale też otrzymanie lepszej oferty od konkurencji czy zmiana planów zawodowych.
Rekrutacja w branży IT wymaga elastyczności, szybkiego reagowania na zmiany oraz dogłębnego zrozumienia zarówno potrzeb firm, jak i oczekiwań kandydatów. W speedapp nie boimy się żadnych wyzwań. Nasi rekruterzy gotowi są na wszystko. Jeśli szukasz nowych wyzwań zawodowych lub specjalistów IT do swojego zespołu, skontaktuj się z nami już dziś!